Resultat Monäsrodden 2017

Kyrkbåtsklassen

1.Team Heikoin lenkki från Lappajärvi, tid 39.44

2. Glasbruket från Vexala, tid 49.05

Småbåtsklassen

1. Sikfällon med Helmer Sik, från Monäs, tid 34.15

2. Louise med Johan Kronvist, från Ytterjeppo, tid 42.00

3. Lisa med Tomas Stenvall, från Ytterjeppo, tid 1.00

Storbåtsklassen - endast segling

1. Monäspasset med Östen Karlsson, från Monäs, tid 1.02.02

2. Eintili med Tommy Sigfrids, från Monäs, tid 1.02.50

3. Nordstjärnan med Guy Sundholm, från Vexala, tid 1.03.50

4. Steinblind med Matias Knuts, från Monå, tid 1.06.45

5. Queen of Qvarken med Kim Hjortman, från Västerhankmo, tid 1.35

6. Årvass med Mikael Lillkung, från Oravais, DNF

Resultat Monäsrodden 2016

Resultat Monäsrodden 2015

Resultat Monäsrodden 2014

Resultat Monäsrodden 2013




Storbåtsklassen

Småbåtsklassen

 

Resultat Monäsrodden 2012

Storbåtsklassen

Seglingsklassen:

1. Steinblind - Mats Palomäki, Monå

2. Grisselö - Mats Segervall, Socklot

3. Monäspasset - Alf Karlsson, Monäs

4. Årvass - Göran Backman, Oravais

5. Johanna - Kurt Blomqvist, Nykarleby

6. Mörkrädd - Ari Sorjonen, Jeppo

7. Amanda - Harry Brännbacka, Nykarleby

8. Storskär - Jan Fredrik Svenns, Malax

9. Misstag - Sigurlaug Bjarnadottir, Monå

 

Seglings- roddklassen:

1. Nordstjärnan - Guy Sundholm, Vexala

2. Örnen II - Johan Sten, Björköby

3. Eintili - Tommy Sigfrids, Monäs

4. Queen of Quarken - Kim Hjortman, Västerhankmo

5. Stallsfjälan - Thomas Sundholm, Sundom

6. Byabåten - Kennet Rönn, Björkö

Småbåtsklassen

1. Skarven - Peter Lindgrén, Monå

2. Fullträff - Kenneth Blomquist, Kantlax

3. Sikfällon (Oskar II) - Helmer Sik, Monäs

4. Mineka - Runar Tonberg, Nykarleby

5. Louise - Johan Kronqvist, Ytterjeppo

6. Alfina - Matias Knuts, Monå

7. Tallbåt - Sten Drifell, Storsved

8. Lisa - Tomas Stenvall, Ytterjeppo

 

Resultat Monäsrodden 2011

Storbåtsklassen

Seglingsklassen:

1. Nordstjärnan - Guy Sundholm, Vexala

2. Årvass - Stig Doktar, Oravais

3. Johanna - Kurt Blomqvist, Nykarleby

4. Steinblind - Mats Palomäki, Monå

5. Grisselö - Jan-Ole Hedman, Socklot

6. Mörkrädd - Ari Sorjonen, Jeppo

7. Amanda - Harry Brännbacka, Nykarleby

8. Monäspasset - Alf Karlsson, Monäs

9. Misstag - Sigurlaug Bjarnadottir, Monå

10. Ewely - Göran Lawast, Jeppo/Monäs

 

Seglings- roddklassen:

1. Örnen II - Johan Sten, Björköby

2. Eintili - Tommy Sigfrids, Monäs

3. Stallsfjälan - Thomas Sundholm, Sundom

4. Queen of Quarken - Kim Hjortman, Västerhankmo

5. Byabåten - Thor-Leif Holm, Björkö

6. Syhlvia - Kerstin Storm, Korsholm



Småbåtsklassen

1. Sikfällon (Oskar II) - Helmer Sik, Monäs

2. Mineka - Runar Tonberg, Nykarleby

3. Alfina - Matias Knuts, Monå

4. Libell - Klaus Nysund, Maxmo

5. Skarven - Peter Lindgrén, Monå

6. Alina - Car-Gustav Dahlin, Monå

7. Antonia - Kenneth Blomquist, Kantlax

8. Tallbåt - Sten Drifell, Storsved

9. Rosita - Sverre Sandås, Vexala

10. Merinda - Anders Sjö, Monäs

 

Resultat Monäsrodden 2010

Tjärrodden

Damklass:

  1. Team Blomqvist

 Allmän klass:

  1. Team Gubbaslund
  2. Team Boåtisholm
  3. Team Monäspasset
  4. Team Kerklax
  5. Team Lion

 

Storbåtsklassen

Seglingsklassen:

  1. Mörkrädd – Ari Sorjonen, Jeppo
  2. Misstag – Sigurlaug Bjarnadottir, Monå
  3. Steinblind – Mats Palomäki, Monå
  4. Amanda – Harry Brännbacka, Nykarleby
  5. Grisselö – Matts Segervall, Socklot
  6. Årvass – Björn Achrén, Oravais
  7. Johanna – Kurt Blomqvist, Nykarleby
  8. Monäspasset – Alf Karlsson, Monäs
  9. Fäälminne – Kim Hjortman, Söderudden

Seglings- roddklassen:

  1. Nordstjärnan – Guy Sundholm, Vexala
  2. Johanna-Sofia – Göte Bengs, Norra Vallgrund
  3. Örnen II – Johan Sten, Solf
  4. Eintili – Tommy Sigfrids, Monäs
  5. Vita frun – Sture Pettersson, Maxmo
  6. Byabåten – Thor-Leif Holm, Björkö
  7. Einvis – Vesa Heinonen, Kvevlax

 

Småbåtsklassen

  1. Sikfällon – Helmer Sik, Monäs
  2. Alina – Karl-Gustav Dahlin, Monå
  3. Alfina – Matias Knuts, Monå
  4. Linda – Tomas Stenvall, Ytterjeppo
  5. Louise – Johan Kronqvist, Ytterjeppo
  6. Skarven – Peter Lindgrén, Monå
  7. Rosita – Kaj Sandelin, Kvevlax
  8. Antonia – Kenneth Blomquist, Kantlax
  9. Yukon Zafira – Anders Sjö, Monäs

Båtis – Sebastian Lindgrén, Monå
Mineka – Runar Tornberg, Nykarleby

 

Resultat Monäsrodden 2009

Tjärrodden

Damklass:

  1. Team Blomqvist – Åsa Stråka, Annette Karlsson, Jenny Blomqvist

Allmän klass:

  1. Team Sjöberg – Tomas, Roland, Anders Sjöberg
  2. Team Gubbaslund – Johnny Stråka, Tobias Stråka, Peter Lassila
  3. Team Ost-Väst – Niclas Knuts, Mikael Åkerman, Philip Stråka
  4. Team Momäsrama – Roger Stråka, Tommy Sigfrids,Östen Karlsson
  5. Team Getingarna – Peter Sigfrids, Ronny Selenius, Håkan Stråka
  6. Team Byyssas västa – Pontus Sundvik, Markus Broo, Tom Heinonen
  7. Team Palmborg – Esa Palmborg, Harry Palmborg, Alf Karlsson


Storbåtsklassen

Seglings- roddklassen:

  1. Eintili – Tommy Sigfrids, Monäs
  2. Johanna-Sofia – Herman Fogelberg, N Vallgrund
  3. Örnen ll – Johan Sten, Solf
  4. Einvis – Kim Hjortman, Kvevlax
  5. Queen af Qvarken – Göran Antila, Björköby
  6. Byabåten – Torleif Holm, Björkö

 Seglingsklassen:

  1. Årvass – Mikael Lillkung, Björkö
  2. Steinblind – Peter Lindgren, Monå
  3. Nordstjärnan – Guy Sundholm, Monå
  4. Johanna – Kurt Blomqvist, Monå
  5. Grisselö – Ulf Eriksson, Socklot
  6. Amanda – Harry Brännbacka, Nykarleby
  7. Mörkrädd – Ari Sorjonen, Jeppo
  8. Monäspasset – Alf Karlsson, Monäs
  9. Misstag – Sigurlaug Bjarnadottir, Monäs

Småbåtsklassen

  1. Inga-Maj – Klaus Nysund, Maxmo
  2. Mineka – Nykarleby Runar Tonberg
  3. Sikfällon – Monäs Helmer Sik
  4. Alfina – Jakobstad Matias Knuts
  5. Alina – Monå Carl-Gustav Dalin
  6. Windlös – Jeppo Göran Lavast
  7. Lisa – Ytterjeppo Tomas Stenvall
  8. Linn – Kantlax Greger Bergström
  9. Antonia – Kantlax Kenneth Blomqvist
  10. Rosita – Kvevlax Kari Koivisto
  11. Louise – Ytterjeppo Johan Kronqvist
  12. Najaden – Monäs Yngve Bäck

Avbröt: Nubblådon – Esa Palmborg, Sverige

 

Putt-Putt race

  1. Malin Björn Achren
  2. Amanda Robert Österlund
  3. Putt-Putt Niclas Knuts

 

Resultat Monäsrodden 2008

Tjärrodden

Damklass:

  1. Team Blomqvist – Åsa Stråka, Anette Karlsson, Jenny Blomqvist
  2. Team Kvinnfolket – Sonja Koivisto, Pernilla Kvist, Carola Hjortman

Allmän klass:

  1. Team Gubbaslund – Tobias Stråka, Johnny Stråka, Peter Lassila
  2. Team Uppgård – Tomas Sjöberg, Roland Sjöberg, Hans Sjöberg
  3. Elin – Patrik Westerholm, Magnus Forsén, Arne Blomqvist
  4. Team EL-Sören – Mikael Åkerman, Sam Stråka, Klaus Nysund
  5. Mörkrädd – Ari Sorjonen, Lasse Dahlqvist, Anders Häggman


Småbåtsklassen

  1. Inga-Maj – Claus Nysund, Maxmo
  2. Sikfällon – Helmer Sik, Monäs
  3. Min Eka – Runar Tonberg, Nykarleby
  4. Ofelia – Bengt Nylund, Munsala
  5. Alfina – Alf Knuts, Monå
  6. Lisa – Tomas Stenvall, Ytterjeppo
  7. Louise – Johan Kronqvist, Ytterjeppo
  8. Albertina – Kaj Knuts, Monå
  9. Elena – Daniel Sjö, Monäs
  10. Rosita – Kari Koivisto, Korsholm
  11. Alina – Carl-Gustav Dahlin, Monå
  12. Klarabella 2 – Niklas Knuts, Monäs
  13. Tjorven 2 – Kennet Blomqvist, Kantlax

 
Storbåtsklassen

Seglingsklassen:

  1. Nordstjärnan – Guy Sundholm, Vexala
  2. Grisselö – Henrik Harald, Soklot
  3. Årvass – Stig Doktar, Oravais
  4. Johanna – Kurt Blomqvist, Nykarleby
  5. Mörkrädd – Ari Sorjonen, Jeppo
  6. Amanda – Harry Brännbacka, Nykarleby
  7. Monäspasset – Alf Karlsson, Monäs
  8. Stessfri – Yngve Bäck, Monäs
  9. Misstag – Matias Knuts, Monå

Seglings- roddklassen:

  1. Johanna Sofia – Göte Bengs, Norra Vallgrund
  2. Eintili – Tommy Sigfrids, Monäs
  3. Steinblind – Peter Lindgren, Monå
  4. Einvis – Kim Hjortman, Kvevlax
  5. Byabåten – Tor-Leif Holm, Björköby
  6. Svalan – Göran Antila, Björköby
  7. Carlskrona – Jukka Roth, Petsmo

Putt-putt-race:

  1. Malin – Björn Achrén, Oravais
  2. Bieggålmaj – Jan Kurten, Öja
  3. Peak – Niklas Knuts, Monäs
  4. Amanda – Robert Österlund, Nykarleby

 

Resultat Monäsrodden 2007

Tjärrodden

 Damklass:

  1. Lisen Nygård, Gunnevi Broo, Birgitta Stråka
  2. Sigurlaug Bjarnadottir, Linda Granberg, Ulrika Hansson
  3. Eva Johanson, Agneta Blomqvist, Åsa Stråka
  4. Ann-Kristin Dahlquist, Marita Elenius, Riitta Sorjonen

Allmän klass:

  1. Arne Blomqvist, Patrik Westerholm, Uffe Sundvik
  2. Johnny Stråka, Tobias Stråka, Peter Lassila
  3. Guy Kronqvist, Anders Häggman, Ari Sorjonen
  4. Sigge Hertén, Olle Söderholm, Patrik Westerlund
  5. Kenneth Nyman, Björn Nyman, Stephen Dirch
  6. Tore Stråka, Rolf Lassila, Stig Holm

 Putt-putt race:

båtnamn – idealtid – sluttid

  1. Amanda, 15.15 min 15.13. Harry Brännbacka, Robert Österlund
  2. - 14.30 min 15.30. Niklas Knuts
  3. Örnen, 15 min 13.29. Christian Östman
  4. Norrnäs, 17 min 19.03. Henry Stråka, Anton Stråka, Per Backman
  5. Malin, 20 min 15.45. Björn Achrén
  6. Oiva bra, 40 min 33.37. Ralf Borgmästars, Benny Karlsson
  7.  - 7.30 min 14.49. Göran Näs

 

Småbåtsklassen

  1. Sikfällon – Helmer Sik, Monäs
  2. Alina – Carl-Gustav Dahlin, Monå
  3. Min eka – Runar Tornberg, Nykarleby
  4. Albertina – Kaj Knuts, Monå
  5. Cecilia – Hans Östman, Pedersöre
  6. Örnen – Christian Östman, Jakobstad
  7. Elena – Daniel Sjö, Monäs
  8. Nubblådon – Kim Karlsson, Oravais
  9. Louise – Johan Kronqvist, Ytterjeppo
  10. Lisa – Tomas Stenvall, Ytterjeppo

Avbröt: Windlös – Göran Lawast, Jeppo

Storbåtsklassen

Seglingsklassen:

  1. Årvass – Mikael Lillkung, Oravais
  2. Grisselö – Henrik Harald, Soklot
  3. Johanna – Kurt Blomqvist, Nykarleby
  4. Mörkrädd – Ari Sorjonen, Jeppo
  5. Monäspasset – Alf Karlsson, Monäs
  6. Misstag – Matias Knuts, Monå
  7. Stressfri – Yngve Bäck, Monäs
  8. Ådan – Mikael Ström, Jakobstad

Avbröt: Amanda – Harry Brännbacka, Nykarleby

Seglings- roddklassen:

  1. Nordstjärnan – Guy Sundholm, Vexala
  2. Johanna Sofia – Göte Bengs, Norra Vallgrund
  3. Eintili – Tommy Sigfrids, Monäs
  4. Steinblind – Peter Lindgrén, Monå
  5. Queen of Qvarken – Göran Antila, Björköby
  6. Byabåten – Tor-Leif Holm, Björköby
  7. Einvis – Kim Hjortman, Kvevlax
  8. Murmursund – Tomas Sundholm, Sundom
  9. Carlskrona – Jukka Roth, Petsmo